XIV-asis Tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje 2015″

Ministro portretas2Gerbiamieji tarptautinio festivalio „Operetė Kauno pilyje“ organizatoriai, dalyviai ir svečiai,

 Nuoširdžiai sveikinu visus auginančius ir puoselėjančius jau XIV kartą vykstantį tarptautinį festivalį „Operetė Kauno pilyje“. Festivalis tapo neatsiejama Kauno miesto kultūrinio gyvenimo ir gražių tradicijų dalimi. Prasminga, kad prie garbingą mūsų tautos istorinę praeitį menančios Kauno pilies mūrų kasmet vyksta svarbiausi festivalio koncertai, skirti Valstybės dienai ir Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimui paminėti…

______________________________________________________________________________

Mielieji,180px-V.matijosaitis

Kaunas neveltui yra vadinamas kultūros ir muzikos sostine. O vienas iš svarbiausių mūsų kultūrinio gyvenimo akcentų – gilias tradicijas turintis tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje“.

Kauniečiai mėgsta ir myli muziką – tai įrodo neblėstantis festivalio populiarumas. Nuoširdžiai dėkoju festivalio organizatoriams ir kūrėjams. O visiems kauniečiams ir miesto svečiams linkiu puikių emocijų!

 Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis

______________________________________________________________________________

photo_RakauskaiFestivalis „Operetė Kauno pilyje“ –  jau 14-asis. Daugeliui ši tradicija  tapo ne tik šventiška, prasminga, džiuginanti kiekvieną iš mūsų, bet ir  sukelianti tam tikrų minčių, jausmų, emocijų. Nuoširdžiai linkime  išgyventi kuo daugiau laimingų akimirkų pasineriant į  muzikos garsų harmonijos didybę.

 Festivalio mecenatai Rakauskų šeima

______________________________________________________________________________

2015 m. tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje“ vyksta jau keturioliktą kartą. Kaip ir kasmet, festivalio renginių ir koncertų programose dalyvauja Lietuvos ir užsienio šalių įvairias menines mokyklas ir kultūras atstovaujantys atlikėjai, pateikiantys ištikimiesiems gerbėjams margą populiarios ir rečiau atliekamos sceninės muzikos mozaiką.

Keletą metų iš eilės pirmieji festivalio koncertai žiūrovus kviečia jau gegužės mėnesį, o paskutiniai festivalio akordais nuskamba rugsėjo pabaigoje. Įspūdingi potyriai, intriguojantys susitikimai, vyksta įvairiose žavingų Kauno apylinkių scenose. Šių metų programoje organizatoriai pateiks keletą kontrastingų akcentų…

* * *

Pradedamųjų koncertų programose karaliauja nuostabioji, amžių bėgyje žavesio neprarandanti neapolietiška daina. Žinomas ir rečiau girdimas melodijas klausytojams interpretuoja jaunoji dainininkų karta, jau stebinanti klausytojus vokalo meistriškumu, artistiškumu, o kai kurie atstovai ir puikiais vaidmenimis operose, operetėse, miuzikluose.

Pagonišką kilmę menanti neapolietiška daina gimė nuostabia gamta kerinčiame Italijos regione. Nuosaiki banguojančios jūros ritmika, jauki saulės šilumą spinduliuojanti melodika jau kelis šimtmečius užburia ir žavi tiek ją atliekančius, tiek jos besiklausančius. Daina oficialų statusą įgijo 1830 m., kai prasidėjo kasmetiniai Pedigrottos festivaliai, kuriems specialiai buvo kuriamos melodijos ir jų tekstai.

ritratto3

Neapolietiškos dainos kūrybos viršūnė buvo 19 a. pabaiga, kada jas rašė gausus būrys puikių Neapolio poetų ir kompozitorių. Jie per pusę šimtmečio sukūrė neapolietiškų dainų aukso fondą, kuriuo ir šiandien sėkmingai naudojasi žymiausi pasaulio dainininkai. Tokios dainos kaip „O sole mio“, „Torna a Surriento“, „Funiculì Funiculà“ išgarsėjo visame pasaulyje, jas skleidė pietų Italijos emigrantų bangos, išplitusios po įvairias šalis 1880-1920 metais. Žymiausi neapolietiškų dainų melodijų autoriai buvo Luigi Denza (1846-1922) Francesco Paolo Tosti (1846-1916), Pasquale Mario Costa (1858-1933), Eduardo di Capua (1865- 1917) Emanuele Nutile (1862 – 1932), Ernesto de Curtis (1875 – 1937), Enrico Cannio (1875 – 1949), Cesare Andrea Bixio (1896-1978).

Didelę įtaką neapolietiškos dainos populiarinimui turėjo garsusis tenoras Enrico Caruso, įtraukęs populiariąją gimtojo Neapolio muziką į savo koncertinį repertuarą. Jo pavyzdys užkrėtė daugelį pasaulinę šlovę pelniusių operos dainininkų tenorų.

Neblėstantis neapolietiškos dainos populiarumas stebina. Rodos, kaip dažnai šios melodijos skamba koncertinėse programose, yra įvairiai perdirbamos, aranžuojamos netikėtiems instrumentams, tačiau, pasigirdus pirmiesiems dainos akordams, klausytojų akys sužiba, veidus nušviečia šypsena ir dažnas kartu niūniuoja atpažįstamą melodiją.

Neapolietiškas dainas 2015 m. festivalyje dainuoja Ieva Goleckytė, Ingrida Kažemėkaitė, Sandra Lebrikaitė, Karolina Ščiuckaitė, Andrius Apšega, Paulius Bagdonas, Povilas Padleckis, Osvaldas Petraška, dainininkams akompanuoja VDU kamerinis orkestras, kurio vyriausiasis dirigentas nuo šių metų pavasario yra Jonas Janulevičius, koncertų vedėja Ieva Vaznelytė.

* * *

Pagrindinis šių metų festivalio akcentas – Lietuvos baleto jubiliejus.

2015 m. Lietuvos profesionalusis baletas mini savo kūrybinės veiklos Kaune, Valstybės teatre 90-ąsias metines. Šia proga vienas pagrindinių koncertų prie Kauno pilies yra skiriamas pažinčiai su jaunaisiais Lietuvos baleto šokėjais, besimokančiais nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje ir jų kolegomis iš antrosios baleto tėvynės – Rusijos, kurią atstovaus garsioji Agripinos Vaganovos rusų baleto akademija (2014 m. jos rektoriumi išrinktas Rusijos Federacijos liaudies artistas Nikolajus Ciskaridzė) ir čia šokio meną studijuojantys jaunieji artistai. Įspūdingo Lietuvos baleto jubiliejaus minėjimui pasirinkta sudėtinga ir šokio meno pasiekimus puikiai reprezentuojanti programa: tarptautinėmis pajėgomis atliekamas Piotro Čaikovskio baleto „Miegančioji gražuolė“ prologas ir klasikinės bei modernios šokio kompozicijos. N.Rimskio-Korsakovo konservatorijos ir VDU Muzikos akademijos studentų festivalio simfoniniam orkestrui diriguos ir šio vakaro muzikos ir šokio vyksmui vadovaus svečias iš Sankt Peterburgo dirigentas Aleksej Vasiljev, jis festivalyje viešės pirmą kartą.

Antrasis didysis koncertas „Kauno pilies muzika“ bus skirtas festivalio propaguojamiems žanrams operetei ir miuziklui, kuriuos papildys džiazo spalvos.

Koncerte dalyvaus dainininkai Virgilijus Noreika, Jelena Mirtova, Carlos Rafael Silva Ieva Goleckytė, Ingrida Kažemėkaitė, Nelė Kovalenkaitė, Gitana Pečkytė, Rita Preikšaitė, Kristina Siurbytė, Viktorija Streiča, Aistė Širvinskaitė, Raminta Vaicekauskaitė, Ieva Vaznelytė, Andrius Apšega, Raimondas Baranauskas, Tomas Ladiga, Tomas Pavilionis, Laimonas Pautienius, Jeronimas Milius, Ramūnas Urbietis, Žanas Voronovas, Mindaugas Zimkus. Instrumentines kompozicijas atliks saksofonininkas, klavišininkas, aranžuotojas, kompozitorius Liutauras Janušaitis, trimitininkas Dainius Radomskis. Grieš N.Rimskio-Korsakovo konservatorijos ir VDU Muzikos akademijos studentų festivalio simfoninis orkestras, kuriam diriguos Sergej Roldugin (Rusija), Jonas Janulevičius, Julius Geniušas Virgilijus Visockis. Koncerto režisierius – Kęstutis S.Jakštas.

 

Festivalio baigiamuosiuose koncertuose pasirodys naujai susibūręs kolektyvas Kauno valstybinio muzikinio teatro BRASS BAND (varinių pučiamųjų instrumentų ansamblis, kurio kūrybinės veiklos iniciatorius ir vadovas yra valtornininkas Andrius Dirmauskas).

 * * *

Nuo pirmojo festivalio „Operetė Kauno pilyje“ (2002) organizatoriai pakvietė žiūrovus į daugiau nei 75 koncertines programas, kuriose dainavo virš 260 dainininkų iš Lietuvos ir 21 Europos šalies, jas dirigavo 28 Lietuvos ir užsienio šalių dirigentai. Programose dalyvavo 18 įvairių sudėčių kolektyvų, atlikta daugiau nei tūkstantis skirtingų pavadinimų kūrinių, parodytas vienas operetės spektaklis ir specialiai festivaliui parengta opera „Karūnos kelias“.

Renginius prie Kauno pilies veda žiūrovų numylėtinis aktorius, valstybinių ir šventinių renginių bei TV laidų vedėjas Gintaras Mikalauskas, bendradarbiaujantis su operetės festivaliu nuo pirmojo renginio ir nuo 2007 m. jam talkinanti dainininkė Ieva Vaznelytė.

 

Lina Stankevičiūtė